ריברסינג – נשימה מודעת – לידה מחדש

מה זה ריברסינג ?

ריברסינג הינה טכניקה בה אנו משתמשים בנשימה ככלי לריפוי והעמקת המודעות העצמית שלנו. בעזרת הנשימה ניתן להגיע לשינוי מצב תודעתי דרך שחרור שליטה מוחלט על הגוף-נפש שלנו, דבר המאפשר לנו רגע לחוות מצב תודעתי חדש מהמצב היומיומי.
במצב של שחרור שליטה מתגלים אלינו תכנים תודעתיים עמוקים מלאי עוצמה. 

ההיסטוריה של הריברסינג 
הריברסינג שימש תרבויות עתיקות(סופים,יהודים,אבוריג'ינים…) עוד מימי קדם, לרב השתמשו בתהליך הנשימה לטיהור הגוף והנפש לפני טקסים מסורתיים.
אלינו הגיעה הטכניקה ע"י לאונרד אור. לאונרד היה מאמן עסקי אשר יום אחד יצא מהמקלחת (אולי סאונה,ג'קוזי …) תוך כדי סוג של "התקף נשימה”, הנשימה הייתה מלאה ומהירה והוא חווה את חווית הלידה שלו מחדש, כן!
הוא ממש חווה את הרגע בו יצא מהרחם ביום היוולדו. הוא החליט לחקור את העניין ובעזרת הפסיכולוגית סונדרה ריי הם חקרו, פיתחו והביאו את הטכניקה אלינו לעולם המערבי. 

למה לחוות את הלידה מחדש? 
פסיכולוגים ותאורטיקנים הראו שרגע הלידה מאוד משמעותי על חיינו.
משמע הדרך שיצאנו לעולם מרחם אימנו הינה בעלת השפעה עצומה על אישיותנו.
למשל, ילד שיצא בניתוח קיסרי לא חווה את המאמץ ביציאה לחיים (הצלחה) והים הוא בן 27 והוא לא מבין למה הוא לא מתאמץ להצליח. 
או למשל, ילדה שחבל התבור נכרח סביב צווארה וחוותה כמעט-מוות, פוחדת מהצלחה כי הרגע הזה נחוותה אצלה ככמעט מוות. כמובן שאלו דוגמאות מיני רבות והם משתנות מאדם לאדם גם שהלידה הייתה זהה. 

קיימים בנו זיכרונות תאיים אשר מעוררים חוויות מהעבר בסיטואציות מסויימות והופך אותם לדפוסי התנהגות, חשיבה ואמונה.
בעזרת הריברסינג ניתן להגיע אליו, לטהר אותו ולהשתחרר מחוויות העבר.
על כן, מטרת התהליך היא לא בהכרח לחוות את הלידה מחדש, אלה ללמוד לשחרר שליטה על מנת לשחרר חוויות מהעבר כאלו ואחרות וליצור שינוי מהותי בחיינו.
שחרור שליטה רבים מאיתנו מנסים להיות בשליטה כל הזמן דבר הגורם לרב למאמץ וקשיים בחיים, כאשר אנחנו לומדים לשחרר שליטה על הנשימה אנו למדים גם לשחרר שליטה ביום יום, להפחית מאמץ משמעותית בחיינו ולהתמסר לחיים.
כוונתי היא לא להיות עצלנים ולא לעשות כלום אלא בתוך העשייה היומיומית לומדים  להרפות, להתמסר ולהבין שלא הכל תחת שליטתנו ויותר ממאה אחוז אנו לא יכולים לעשות!
מצב תודעתי שכזה מאפשר לנו לקחת אחריות על חיינו ולהפחית משמעותית רגשות אשמה המתלווים אלינו בעקבות ניסיונות השליטה שלנו באירועי החיים. 

כיצד מתבצע הריברסינג?
תהליך הנשימה מתבצע באופן פרטני או קבוצתי. תהליך הנשימה הינו תהליך עוצמתי בעל השפעה עוצמתית על המודעות וההתפתחות שלנו, על כן יש להתייחס אליו בצורה מכובדת וליווי צמוד ואמטפטי. טיפול פרטני עורך כשעה וחצי אשר משלב שיח קצר (לעיתים משתמשים בכלים השלכתיים, אפשר גם חלומות) מגבירים מודעות לנושא מסויים בחיי המטופל ומתחילים לנשום, הנשימה מתבצעת בשכיבה ועיניים עצומות תוך כדי לווי של המטפל בדמיון מודרך,מוסיקה,התמקדות ומה שנדרש. הנשימה עורכת בערך שעה ולאחר מכן מקרקעים את התהליך בשיח. סדנא קבוצתית- תהליך קבוצתי אורך כ 3 שעות והוא משלב שיחה בנושא מסויים תרגילים קבוצתיים או אישיים ונשימה בקבוצה. למה לנשום בקבוצה- השתתפות בקבוצה מאוד עוצמתית מאחר ואנו למדים לשחרר שליטה ולהתנהג בקבוצה בצורה מאוד אינטימית. לכל אחד יש קצב משלו להיפתח ולכן מומלץ לעבור סדנא של מספר מפגשים ולא חד פעמי. לעיתים חברי הקבוצה משקפים דמויות מהחיים ומאפשרים לעשות עבודת עומק מול אותם אנשים בתוך "חממה" טיפולית המאפשרת לבטא כל מה שעולה תוך כדי ליווי והכוונה של המורה. כמו כן לפעמים מספיק לשמוע מישהו מדבר על הקשיים שלו והחוויות שלו כדי לא להרגיש לבד ולהרגיש בנח אם מה שאני חווה והקשיים שלי, אחרי הכל לכולנו יש חוויות וקשיים שונים אך דומים… חוויה אישית נחשפתי אל הריברסינג במסגרת לימודיי במכללת רידמן במגמה לפסיכותרפיה טראנספרסונלית. לא היה לי מושג במה מדובר וחשבתי בכלל שמדובר בריברסינג מהמילה רברס של לחזור אחורה בגילגולים, מהר מאוד התברר לי שהדבר אינו כך ומדובר בתהליך עוצמתי מעבר לכל דמיון, התחושות, הרגשות, המחשבות, הזיכרונות הכל ביחד בתוך מערבולת של שחרור שליטה תחושה אינסופית של חופש מלווה רגע של כיווץ ורגע של חופש שום דבר לא ברור אבל מה שבטוח משהו קורה פה. תוך כדי למידה והעמקה של התהליך נוכחתי לגלות כמה שליטה ומאמץ נטועים בחיי ובאישיותי ובעזרת מוריי המדהימים (יניק קקון וחן עין הבר) למדתי כיצד לשחרר שליטה ולהשתחרר מחוויות העבר אשר תקעו אותי במיד כזו או אחרת וחל בי שינוי מהותי מאוד, חשיבה חדשה, אמונה חדשה, התנהגות חדשה ממש דרך חדשה לחוות את החיים. הייתי שמנמן ועצלן ובעזרת הריברסינג התחלתי לקום כל בוקר ולעסוק בספורט עד כדי כך שהגעתי לרוץ מרתונים ל"ארוחת בוקר" הרגלי תזונה חדשים, חיבור רגשי חדש אפילו החושים התחדדו ריח שמיעה טעם ובכלל התשוקה לחיים התעוררה והתעצמה. כמו כן למדתי להשתמש בנשימה ברגעים מכווצים בחיים ומנוע מחוויות חדשות להיטמע בי והכל בעזרת נשימה…