רעב ריגשי

רעב ריגשי

הינו רעב אשר מגיע לרב מתאבון רגשי-נפשי לא מסופק

מושג זה נתון למיני סברות והגדרות שונות

לרב המושג רעב רגשי מתעורר בעקבות אכילה רגשית.

בעבודתי אתאר רבדים שונים של רעב רגשי, מקורות, דרכי ביטוי ודרכי התמודדות.

לפני כן ארחיב במקצת על המושג רעב רגשי שלרוב נוגע בכל אדם ואף משתנה מאדם לאדם.

לרובנו מוכרת תחושת רעב בלתי רציונאלית אשר מופיע לעיתים במצבים נפשיים לא נעימים וקשים להתמודדות כמו: לחץ, מתח, חרדה, בדידות, כאב, עצב ולרוב אנו מנסים להשביע את הרעב באכילה שאין בה כלל השבעה ביולוגית אלה רגשית.

לאכילה מסוג זה נקרא "אכילה רגשית". רובנו מודעים לאכילה רגשית אך לא ממש מצליחים להתמודד מולה.

בעבודה זו אני רוצה להרחיב את המושג "רעב רגשי" כמקור להתמכרויות.

כמו כן אנסה לתאר בעבודתי כלים שונים להתמודד ובעיקר את הפסיכולוגיה הטרנספרסונלית ככלי לריפוי הרעב הרגשי.

חשוב לי לציין שביטויו של רעב רגשי לא חייבים להתבטא לרעב לאוכל שמרגיש אף כתאווה, אלה רעב רגשי עלול להתבטא כרעב לסקס,ספורט,סמים ועוד… לרב יתבטא בהתמכרות..

מקורו של הרעב הרגשי יכול להגיע ממספר מוקדים ולמען האמת מאינסוף מוקדים אשר משתנים מאדם לאדם מתקופה לתקופה ומחוויה לחוויה.

אנסה להמחיש במספר דוגמאות: רעב רגשי לתשומת לב. הרבה אנשים חווים צורך בתשומת לב משחר ילדותם, החוסר בתשומת לב הופך לרעב רגשי ועלול להתבטא בהשמנת יתר עד כדי שהאדם גדל למימדים גדולים כדי שיראו אותו. באופן דומה יכול להתבטא בהרזיית יתר.

דוגמא נוספת: חרדת נטישה, למשל ילד שחווה נטישה בתקופת גדלותו ופיתח חרדת נטישה יהיה רעב למערכות יחסים קצרות שהוא נמצא בעמדת הנוטש.

במצב זה עולה הסיכוי גם להתמכרות לסקס, על התמכרויות וסוגים הרחיב בהמשך.

כמו שנאמר יש אינסוף דוגמאות ודרכי טיפול, אני בחרתי בפסיכותרפיה הטרנספרסונלית ובהילינג ככלי הטיפול שלי.

דרך ההילינג וההתפתחות הרוחנית האדם יוצא למסע לגילוי עצמי והגברת המודעות לדפוסי התנהגות, מחשבה, אמונה וגם לרעבו הרגשי שלרב נחווה כרעב תהומי בלתי מוסבר, ולרוב יוביל להרס עצמי מסוג כזה או אחר.

הרעב הרגשי הוא סוג של מנגנון הגנה של נפשנו שלרב מפעיל אותנו בצורה לא מודעת, וגורם לנו לברוח מהתמודדות מול הרגשות העמוקים ביותר שלנו שמאוד קשים לעיכול.

כאשר רגשות אלה מתעוררים אנו זקוקים למשהו שיעזור לנו לווסת, לגרש, להדחיק, להשליך העיקר לא להתמודד ולא להרגיש את הדברים שלהם אנו רעבים באמת, כי לרב אלו דברים אשר יתפסו כחולשה אישית-נפשית-חברתית ונפשנו תעשה הכול כדי שנשאר "חזקים" ועל כן מופיע לרב רעב רגשי לא רציונאלי, לא מודע ולרב גם חסר שליטה, ויש לו מספר סימני זיהוי כגון: מופיע בפתאומיות, חשק חזק לאוכל, סקס, סיגריות…, אכילה כפייתית ללא הפסקה, רעב שמקורו בראש ולא בבטן ועוד… על כן "אכילה רגשית" היא דפוס התנהגותי-מחשבתי שמתבטא בגוף-נפש של אדם.

דרך תהליך עמוק של מודעות ניתן לגעת במקורו לספקו, להשביעו או להחליפו.

המזון הרגשי המזין ביותר הוא אהבה, אך איך אנחנו מייצרים אהבה על מנת לספק את רעבנו הרגשי?

על שאלה זו אנסה לענות כאן בעבודתי אני אבחן את הרבדים והממדים של הפסיכולוגיה הטרנספרסונלית וההילינג ככלי טיפולי ברעב רגשי.

בנוסף נבחן כיצד הכלים להתמודדות, התבגרות, התגברות וקבלה עצמית, יכולים להשביע רעב רגשי ולהביא אדם לריפוי, לשלמות ולהגשמתו ומימשו בעולם מתוך אהבה ודרך אהבה.

בעקבות תהליך התפתחות טרנספרסונלי שעברתי במסגרת לימודיי במכללת רידמן, במגמת פסיכותרפיה טרנספרסונלית נחשפתי למושג "רעב רגשי" ואל הרעב הרגשי שלי.

כמו כן במסגרת הלימודים עברתי בעצמי תהליך התפתחות טרנספרסונלי בעזרת הילינג, נשימה, דמיון מודרך, פוקוסינג, נשימה ופסיכותרפיה .

התהליך עזר לי לגלות מהו רעב ריגשי, מהו מקורו וכיצד הוא מתבטא בחיי היום יום שלי. ביטויו עבורי היה לא אחר מאשר התמכרויות חסרות שליטה לדברים שעזרו לי להתמודד אם כאבי הנפשי ש"רכשתי" במהלך חיי מסיבות כאלו ואחרות.

דרך התהליך נחשפתי לפרטים אלו ודרך תהליך גדילה ,התבגרות, גילוי המודעות והעצמתה הצלחתי להשביע את עצמי רגשית, להכיל את כאבי ולהשתחרר מאותם דברים שהייתי משועבד להם .
לכן החלטתי לכתוב מחקר בנושא.

במחקר זה אחקור את המושג התמכרות על שלל רבדיו ואת הפסיכולוגיה הטרנספרסונלית.
התהליך – קודם כל אחקור ספרותית כל אחד מהנושאים בנפרד. ברגע שכל המידע יהיה ברור אעשה סינתזה של שני הנושאים ואציג כיצד תהליך הריפוי הטרנספרסונלי יכול לשחרר אנשים בעלי רעב רגשי גדול שמתבטא בהתמכרות, מהתמכרותם ודפוסיהם שהם משועבדים להם.

בכך נבין כיצד הפסיכולוגיה הטרנספרסונלית יכולה לשמש כאמצעי תהליכי לשחרור וגמילה מהתמכרויות.