מדיטציה

מדיטציה

אם נרצה לתאר את רוח התקופה שבה אנחנו חיים כיום, נוכל להשתמש במילים – מידע ומהירות.
אנחנו מוצפים כל יום בכמויות מידע אינסופיות, סמארטפון, אינטרנט, טלוויזיה ועוד ועוד.
קצב החיים המודרני גרם להמוני אנשים להרגיש כאילו הם חיים במירוץ תמידי
כל הזמן משתדלים להספיק, להתעדכן, לעבוד, לקנות…  

אנחנו כל הזמן מנסים להגיע אל היעד הבא והמוח שלנו פועל ללא הפסקה בנסיון לעבד הכול. 
אורך חיים תובעני זה, עם כל הנוחות והיתרונות הטכנולוגיים  שהוא הביא, גם גרם לעלייה רבה במתח, חרדות, FOMO, התרחקות מהמהות הטבעית שלנו ועוד שלל בעיות.
יחד ובעקבות זאת – חלה בשנים האחרונות  (ומאז מעולם בעצם ליודעי דבר) תנועה וחזרה הפוכה – אל המדיטציה והשלווה. 

מדיטציה

אז מה זאת בעצם מדיטציה?

המדיטציה קיימת בתרבות האנושית כבר אלפי שנים, בעלת אינספור שיטות,  תרגולים ומטרות.
מהגעה להארה רוחנית, דרך מציאת איזון גוף ונפש, ועד הפחתת המחשבות והשגת רוגע ושלווה ביום יום שלנו.  המשותף לכולם הוא התרגול, הרפיית המחשבות (המיינד) ומציאת האיזון הנכון של התודעה. 

יכול להיות שהדבר הראשון שעולה לכם בראש בעקבות המילה מדיטציה  הוא נזיר בודהיסטי שיושב במנזר בטיבט על קצה ההר, עם עיניים עצומות אחרי שלא דיבר במשך 4 שנים וכמה ציפורים נוחתות על ראשו.

מה לזה ולנו בעולם המודרני?  אז נכון שיש עוד כמה כאלו, אז רוב האנושות קצת פחות שם. ודווקא בגלל אופן החיים התובעני והמהיר, הניסיון למצוא איזון מחדש נחוץ יותר מתמיד. 
אנשים ומחקרים רבים מעידים כי בעקבות המדיטציה, הלחץ והחרדה פוחתים, האפשרות לשלוט במחשבות מאשר שהן ישלטו בנו גוברת,  יכולת הריכוז עולה ויכולות קוגנטיביות משתפרות פלאים.  
כמובן שזה דורש תרגול וכוונה, אך האפשרות פתוחה בפני כל אדם, וממש לא צריך הרבה מאמץ או בלגן בשביל להתחיל.

דרכים ושיטות להתחיל ולתרגל :

הרבה אנשים אשר מתחילים או רוצים להתחיל לעשות מדיטציה, טרודים בנושא של מה השיטה הכי טובה והאם אני עושה את זה נכון.
האמת היא שבמדיטציה אין ממש דרך אחת נכונה.
מה שמתאים לאדם אחד לא בהכרח עובד לאדם אחר, והמפתח הוא פשוט בהתנסות ומציאת הדרך הטובה עבורך.
זה יכול להיות לבד או בקבוצה, ביער או בחדר, עם שימוש במנטרה, תדרים או הדרכה, או בלי שום עזרים חיצוניים. 
המפתח הוא בתוכנו, ומציאת הדרך לעבור למצב תודעה גבוה/מאוזן יותר. מומלץ להתחיל בקטן, 5-10 דקות של תירגול ביום, בצורה המתאימה לכם.
כדאי לא לבוא עם ציפייה או תסכול אלא פשוט לתת לדברים (ולמחשבות) להתגלגל.

מדיטציה טרנסנדנטלית -

המדיטציה הטרנסנדנטלית היא אחת מהשיטות הפופולריות ביותר כיום. 
מהות השיטה היא בעצם לתת למיינד, למחשבות לבוא ולהיעלם, לא להילחם בהם, אלא פשוט להתבונן בהם ולתת להם לעלות וללכת.  השוני שלה היא לא להתרכז, או לדמיין, אלא פשוט לאפשר למוח להרפות, ע”י שימוש במנטרה (מילה ייחודית).

המנטרה מרכזת את המוח במילה, בהתחלה המחשבות ינדדו, אך עם התרגול הפוקוס התודעתי עובר מהמוח אל “מרכז ההוויה”, או מקור המחשבות. אל קיום של להיות נוכח ברגע הזה.
פשוט להיות ולחוות את העכשיו. 
זהו שער אל מקום יותר עמוק ובסיסי של התודעה שלנו, ושם דברים מופלאים יכולים לקרות. 
משמעות המילה טרנסנדנטלי – מעבר או התעלות.

מדיטציה לבוקר

הבוקר לעיתים יכול לסמן איך יתגלגל המשך היום, ומדיטציה יכולה להיות אחלה סמן ליום.  המיינד והמחשבות הם השליט העיקרי בחברה המערבית המודרנית, ואמנם אנו זקוקים להם לעיתים, אבל הם יכולים להיות שליטים אכזריים. אנשים רבים מתעוררים ישר אל תוך הטלפון וההמולה.
מציאת  כמה דקות בבוקר של תרגול, למשל אחת השיטות הפופולריות של התרכזות בנשימה. הפוקוס עובר לספירה והפעולה הפיזית של שאיפה ונשיפה, אט אט הטרדות והמחשבות של מטלות, משימות ודאגות יכולות לכמה רגעים להתרוקן, הגוף נרגע מעט והיום יכול להתחיל בכוחות מחודשים ואנרגיות, כפי שמעידים מחקרים רבים. 

בעצם האפשרויות במדיטציה הם אינסופיות, והמגבלה היחידה היא התודעה שלנו עצמנו. בעזרת הכוונה מסוימת, עצות נכונות תרגול נכון , לכל אחד יש את הפונצטיאל לחקור ולנסות את תודעה שלו.  עצם התחברות להוויה שלנו ולעצמנו הבסיסי יכולה לעלות רגשות לא פשוטים בתחילה, מרכז הכובד עובר אל הלב או אל ה”נשמה”, אך זוהי דרך אל האיזון, השלווה והחיבור לעצמנו ולסביבה.

מדיטציה בתל אביב -

תל אביב. העיר שלא נחה ולא ישנה, מסיבות, ים, הומלסים ומה לא. יכול להיות שבמבט ראשון למדיטציה אין הרבה מקום בעיר הסואנת וההמולה, אך דווקא ההיפך הוא הנכון. בשנים האחרונות קמו המון קבוצות, אירועים ומודעות לנושא המדיטציה. אם זה בשילוב עם יוגה, אשר הפופולריות שלה הרקיעה שחקים בשנים האחרונות. יוגה ומדיטציה במקורם הולכים יד יד, שילוב של גוף ונפש. 
דמיון מודרךמיינדפולנס, סדנאות ריברסינג ותרגול נשימה ועוד. מגוון רב של אפשרויות שהעיר הגדולה מציעה, רק להיכנס אל המימד הנכון ולצלול אל האינסוף.

רוצים לשמוע עוד ?

Scroll to Top
דילוג לתוכן